Nyt fra DLO - Sommerferie- og personalenyt fra DLO

Mandag d. 6. juli 2026

DLO holder sommerlukket på telefon- og mailrådgivning i uge 29 og uge 30. I uge 31 er der vikarbemanding på rådgivningstelefonen. Mailrådgivning genoptages i uge 32.

 

Fra 1. august varetager en ny jurist DLOs juridiske rådgivning i sager, der kan indebære ansættelsesretlige spørgsmål. DLO er glade for fortsat at kunne tilbyde vores medlemmer fagligt højt kvalificeret rådgivning ved jurist og uddannet advokat Thomas Aasborg, som vi glæder os til at byde velkommen hos DLO. Thomas Aasborg arbejder også i Undervisningsministeriet som personalejurist, og har tidligere arbejdet i Københavns kommune, hvor han har rådgivet især daginstitutionsledere i København. Thomas vil i tæt samarbejde med Thinne varetage den juridiske rådgivning i DLO. Henvendelser om rådgivning skal fortsat sendes til Thinne på thinne@dlo.dk , der afklarer sagens kontekst, og herefter henviser til Thomas.

 

DLOs mangeårige jurist Frederik Blichfeldt står for DLOs juridiske rådgivning til og med slutningen af juli måned. DLO har sat stor pris på, i over 9 år, at kunne nyde godt af Frederiks store ansættelsesretlige erfaring på dagtilbudsområdet, og vi siger tak for tiden hos DLO.